Dane Techniczne Turbin Windside

Szczegóły techniczne
Turbiny wiatrowe Windside są zaprojektowane i produkowane zgodnie z wysokimi standardami Windside. W procesie produkcji używa się wyłącznie komponentów najwyższej jakości. W naszej fabryce poświęcamy uwagę każdemu modelowi i dokładamy wszelkich starań, by produkt był starannie przetestowany.
Niezawodność i świetna jakość turbin wiatrowych Windside opiera się nie tylko na materiałach najlepszej jakości, ale również na doświadczeniu inżynierów. Jakość Windside jest rezultatem 30-letniej pracy i doświadczenia.
Turbiny wiatrowe Windside zostały stworzone z myślą o trwałości. Najsilniejszy model znosi wiatr o stałej prędkości 60 m/s. Turbiny wiatrowe Windside dzielą się pod względem wytrzymałości na następujące klasy:
Model A    60 m/s
Model Bplus    50 m/s
Model B    40 m/s

Wytwarzanie energii
Dzięki unikalnemu projektowu Windside i niezrównanej etyce pracy inżynierów turbiny wiatrowe Windside są prawdopodobnie najefektywniejszymi na świecie urządzeniami tego rodzaju.
Turbiny wiatrowe Windside mają możliwość wykorzystania nawet najmniejszych podmuchów wiatru (1-3 m/s) do wytwarzania energii.
Kierunek wiatru nie jest decydującym czynnikiem dla Windside, jako że wiatr zawsze dostaje się między łopatki zawsze od prawego kąta.
Windside produkuje energię również przy dużych prędkościach wiatru: 40 m/s, 50 m/s a nawet 60 m/s – w zależności od modelu.
Krzywa wydajności Windside obejmuje wiele zakresów prędkości wiatru.

Wytwarzanie energii (kWh)
Firma Windside jest głęboko przekonana, że o ilości wytwarzanej energii należy informować w kWh/rok. Ponadto pomiary powinny mieć miejsce w rzeczywistych warunkach.
Powszechnie określana maksymalna osiągalna moc nijak ma się do wyników uzyskiwanych po zainstalowaniu turbiny w miejscu docelowym, dlatego ważne jest określić, ile kWh turbina uzyska przy różnych prędkościach wiatru.
Firma Windside chce być uczciwa w stosunku do konsumentów, dlatego informując o oczekiwanych rocznych osiągach turbin, używamy pomiarów dokonanych w środowisku naturalnym. Proszę przeanalizować tabelę:

Liczba kWh uzyskanych rocznie przy sile wiatru: 5 m/s 7,5 m/s 10 m/s
WS-0,15 40 96 206
WS-0,30 80 192 413
WS-2 700 1820 3913
WS-4 2000 5200 11180

Wartości umieszczone w powyższej tabeli są szacunkowe i bazują na rzeczywistych pomiarach dokonanych w środowisku naturalnym przy średniej prędkości wiatru nieprzekraczającej 5 m/s. Stwierdzenie, ile energii turbina jest w stanie wygenerować jest wyzwaniem ze względu na obecność czynników, które mają wpływ na wynik. Mowa tu o czynnikach typu: prędkość wiatru, miejsce instalacji, wysokość masztu, budynki oraz drzewa w najbliższym otoczeniu, turbulencje, gęstość powietrza oraz uskoku wiatru.

Dwie turbiny WS-12 produkujące energię potrzebną do ogrzania wody w Centrum Handlowym „Mylly” w Raisio, Finlandia

Pomiary
Testowanie produktu
Mechaniczna trwałość i moment obrotowy nowej turbiny testowano na przykładzie modelu WS-0,30. Testy miały miejsce w Fińskim Centrum Badań Technicznych (Finnish Technical Research Centre) w roku 1981. W roku 1988 to samo centrum testowało turbinę ponownie w laboratorium na statku a nieco później w laboratorium silnikowym. W tym samym czasie, w latach 1989-91 Fińska Armia testowała turbinę WS-4 na fińskim archipelagu. Badania trwały nieprzerwanie przez 450 dni. W tym czasie mierzono wyprodukowaną energię przy pomocy komputera, notującego 8 wartości na sekundę.

Przykład komputerowego pomiaru na fińskim archipelagu w latach 1989-91
Produktywność generatora w amperogodzinach przy różnych prędkościach wiatru na fińskim wybrzeżu od jesieni 1989 do wiosny 1991. Pomiary dowodzą, że turbiny wiatrowe Windside wytwarzają energię o co najmniej 157 dni więcej w roku niż inne pionowe turbiny ze śmigłem.
Już testy przeprowadzone w 1981 roku pomogły stwierdzić, że łopatki turbiny Windside nie zamarzają podczas obracania się. Jeden z klientów, który nadal używa modelu WS-0,15 w Utsjoki, Laponia, dokonał tych samych obserwacji zimą 1993/94: łopatki nie zbierają śniegu ani lodu podczas obracania się, nawet w warunkach, w których inne turbiny zamarzają.

Pomimo świetnych wyników podczas testów, największe zalety turbin odkryto podczas produkcyjnego wykorzystania ich. Największym plusem Windside jest wykorzystanie najmniejszych prędkości wiatru. Uzyskiwanie energii zaczyna się nawet gdy siła wiatru oscyluje w granicach 2-3 m/s a im większa jest turbina, tym mniejsza prędkość wiatru konieczna jest do uruchomienia turbiny. Według badań na terenach w głębi lądu przez 100 dni w roku wiał wiatr o prędkości 3 m/s. Modele ze śmigłem, czerpiące z doświadczeń inżynierii lotniczej nie mogą wykorzystać tak lekkiego wiatru. Uzyskiwanie energii zaczyna się w ich przypadku wiatru o sile 4-5 m/s. Dla Windside kierunek wiatru nie jest istotny, ponieważ łopatki o spiralnym kształcie zawsze chwytają wiatr od prawego kąta. Kolejną zaletą jest to, że nie jest wymagany żaden mechanizm zwrotny, który nierzadko się psuł.
Badania przeprowadzone na archipelagu pokazują, że Turbina Wiatrowa Windside wytwarza minimalnie 30-50% więcej energii elektrycznej przez rok niż jakiekolwiek inne turbiny o tym samym obszarze zakreślanym przez łopatki. Wydajność Windside jest lepsza w porównaniu z innymi turbinami, zwłaszcza gdy prędkość wiatru nie przekracza 5 m/s. Ponadto, pionowa turbina może wykorzystać wszystkie rodzaje wiatrów, podczas gdy wydajność modeli tradycyjnych jest znacząco zmniejszana przez sztormy, zmiany kierunku wiatru i turbulencje.